Czym zajmują się geodeci?

wy .Pierwszą rzeczą, którą musi zrobić geodeta przy nowej realizacji jest stworzenie wstępnego projektu realizacji, która obejmuje naszą działkę i przylegające oraz budynek, który ma powstać. Dopiero wykonanie takiego projektu

Czym zajmują się geodeci?

Geodeta przy budowie

Gdy chcemy wybudować dom lub jakąś inną nieruchomość niestety musimy skorzystać z usług geodety. Bez niego nie otrzymamy z urzędu miasta pozwolenia na wykonanie budowy .Pierwszą rzeczą, którą musi zrobić geodeta przy nowej realizacji jest stworzenie wstępnego projektu realizacji, która obejmuje naszą działkę i przylegające oraz budynek, który ma powstać.

Dopiero wykonanie takiego projektu umożliwia otrzymanie wstępnego zezwolenia na budowę. W dalszych etapach wizyta geodety będzie konieczna między innymi na końcowe pomiary powykonawcze.


W miarę rozwoju osadnictwa i zawłaszczania

W miarę rozwoju osadnictwa i zawłaszczania ziemi granice miały tendencje do przechodzenia od pasów rubieżnych do coraz ściślejszych granic linearnych. Na ziemiach polskich wyznaczanie granic odbywano już w XII wieku w formie publicznej (tzw. ujazd, objazd), kiedy to panujący lub jego wysłannik oficjalnie obchodził lub objeżdżał granice, zlecając umieszczanie w wyznaczonych miejscach znaków granicznych. Ujazdy pojawiły się w okresie umacniania prawa własności ziemi oraz zanikania połaci ziemi nie eksploatowanej. Jeśli przebieg granicy nie pokrywał się z żadną naturalną wyodrębnioną formą terenową, tam zachodziła potrzeba wyznaczenia jej w sposób sztuczny. W tym celu np. ryto znaki na drzewach i kamieniach, splatano korony drzew, wkopywano drewniane pale i kamienne słupy, usypywano stożki ziemne lub kamienne, ustawiano głazy, kapliczki i krzyże. Bywało, że przebieg granicy utrwalano w ludzkiej pamięci specjalnymi ceremoniami, bo nie zawsze na okazję jej wytyczenia sporządzano dokument.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja


Zlecenia akceptowane przez geodetów

Geodeci pracują zarówno samodzielnie, jak i wspólnie z innymi geodetami. Dzięki temu geodeci nie mogą narzekać na brak zajęć, ale cieszą się tym, ile pieniędzy mogą zarabiać. Oczywiście zarobki geodetów bywają bardzo różne, jednak można stwierdzić, że zleceń geodezyjnych raczej nigdy nie zabraknie. Mogą to być zarówno bardzo duże, jak i niewielkie zlecenia, jednak wszystkie te zlecenia pozwalają geodetom na poszerzanie zakresu ich działalności i kompetencji.

Jednak geodeci zawsze zastrzegają sobie prawo do przyjmowania jedynie dobrze przygotowanych zleceń, których wykonanie rzeczywiście ma szansę powodzenia i poszerzenia przez geodetów ich wiedzy teoretycznej czy praktycznej. Takie zlecenia na wykonywanie prac geodezyjnych pochodzą zarówno od firm państwowych, jak i od osób prywatnych.