Dziecięca i młodzieżowa terapia psychologiczna

Dziecięca i młodzieżowa terapia psychologiczna psycholog młodzieżowy wejherowo

Jednoosobowa terapia psychologiczna

Chyba najbardziej rozwiniętym rodzajem terapii psychologicznej pozostaje wsparcie osób odbywających sesje indywidualne. Pozwalają one pacjentom borykającym się z jakimiś problemami na spokojną rozmowę z terapeutą, który popatrzy na ich problemy jedynie z ich perspektywy i dopiero w razie potrzeby zdecyduje się na zaproszenie dodatkowych osób na wspólne spotkanie. Taka jednoosobowa terapia siłą rzeczy pozostaje również najtańsza i może być przeprowadzana nawet w najmniejszym gabinecie. Obecnie bardzo popularną tego rodzaju pomocą psychologiczną świadczoną osobom w różnym wieku jest terapia dla singli, którzy nie radzą sobie z brakiem partnera. Dzieje się tak np. dlatego, że może on spotykać się z wieloma naciskami mobilizującymi go do znalezienia partnera.

Sposoby umawiania wizyt psychoterapeutycznych

Wizyty u psychoterapeuty mogą być odbywane przez wszystkie osoby, które mają jakieś problemy osobiste odbijające się na ich zdrowiu psychicznym. Trzeba przyznać, że korzystanie z psychoterapii stało się w ostatnich latach bardzo modne, dlatego czasami trudno jest umówić odpowiedni termin u psychoterapeuty. Dobry specjalista stara się więc nie tylko odpowiednio prowadzić rozmowę z pacjentem, ale też przygotować dla niego najbardziej dogodną ofertę udostępniając mu wygodne drogi rezerwacji terminów. Jedną z nich jest rejestracja telefoniczna, a inną ustalenie planu terapii drogą elektroniczną. Dla zwolenników tradycyjnych sposobów kontaktu pozostaje rejestracja osobista, podczas której można zasięgnąć różnych porad.

Prowadzenie psychoterapii osób dorosłych

Zasady prowadzenia psychoterapii osób dorosłych są znane od dawna. Opierają się przede wszystkim na poszanowaniu ich zdania oraz na wpływaniu na zmianę ich zachowania, a nie na wywieraniu na nich presji. Najlepszą metodą psychoterapii osób pełnoletnich jest więc rozmowa kierowana w taki sposób, aby udało się poznać przyczyny ich problemów. Wobec tego dobry specjalista pozwala pacjentom po prostu mówić na temat ich problemów, ale też stale zwraca uwagę na to, aby zadawać odpowiednie pytania i nakierowywać ich na właściwy tok myślenia. Jest to bardzo ważne, ponieważ przepracowanie pewnych problemów i negatywnych przeżyć powinno prowadzić do radykalnej zmiany postępowania. W przeciwnym razie czas leczenia u psychoterapeuty będzie się stale wydłużać.