Jak utrzymać czystość w swoim domu?

Jak utrzymać czystość w swoim domu?

Alergia skórna - częsty problem u dzieci

Mianem alergii skórnej określa się reakcje uczuleniowe skóry, które są wynikiem kontaktu organizmu z metalami, związkami chemicznymi, substancjami roślinnymi lub żywnością. Alergia skórna u dziecka ma najczęściej postać pokrzywki, atopowego zapalenia skóry (AZS) lub kontaktowego zapalenia skóry. Typowym objawem reakcji uczuleniowej skóry są zmiany skórne wywołujące świąd. Drapanie skóry przez dziecko może powodować kolejne infekcje skórne.

Do wystąpienia alergii skórnej może przyczyniać się wiele czynników. W przypadku pokrzywki alergicznej kluczową rolę odgrywa kontakt z alergenem, a także: zadrapanie skóry, jej ucisk, niska temperatura, podwyższenie temperatury ciała i nadmierne wydzielanie potu przez organizm, promieniowanie UV, stres, niektóre produkty spożywcze i leki, dodatki do żywności, alkohol oraz kontakt z wodą.

Objawy atopowego zapalenia skóry pojawiają się w związku z alergenami białkowymi. Schorzenie zaczyna rozwijać się zwykle w okresie niemowlęcym (od 2 do 3 miesiąca życia dziecka) i ustępuje wraz z upływem czasu. Po zniknięciu objawów AZS skóra dziecka może być sucha i podatna na podrażnienia. Istnieje również ryzyko przejścia atopowego zapalenia skóry w inne schorzenie alergiczne (np. astmę oskrzelową).

U dzieci zmagających się z kontaktowym zapaleniem skóry (tzw. wypryskiem kontaktowym) powierzchniowe zmiany skórne pojawiają się na skutek styczności alergika z danym alergenem (niklem, gumą, chromem, składnikami kosmetyków lub barwnikami).

Źródło: https://parenting.pl/portal/alergia-skorna-u-dzieci

Ekipy sprzątające w blokach

Niektóre ekipy sprzątające specjalizują się w sprzątaniu bloków. Mogą one być wynajmowane przez zarządców osiedla lub należeć do jakiejś większej firmy sprzątającej. Wszystkie ekipy sprzątające zajmują się przede wszystkim czyszczeniem klatek schodowych i sezonowymi pracami porządkowymi. Swoje prace wykonywane w jednym z bloków zwykle zaczynają od zamiatania, a następnie ścierają barierki i parapety znajdujące się przy oknach umieszczonych na klatkach schodowych. W czasie ładnej pogody pracownicy ekipy sprzątającej zajmują się myciem okien i starają się dokładnie przewietrzyć klatki schodowe. Nie zapominają również o potrzebie pozamiatania chodnika przed blokiem. Zaglądają także na strych i do piwnic blokowych.

Porządki w pokoju dziecięcym

Wszyscy rodzice dobrze wiedzą, że ich dzieci lubią bawić się we wszystkich miejscach domu i wchodzić w różne zakamarki nie zwracając uwagi na to czy mogą się w ten sposób pobrudzić. Dlatego gospodynie domowe starają się utrzymywać w czystości pokój dziecięcy, co nie jest takie proste z uwagi na temperament i żywiołowość niektórych dzieci. Ze względu na to generalne porządki w pokoju dziecięcym najlepiej jest robić w czasie, kiedy dzieci przebywają w przedszkolu lub w szkole. Natomiast mniejsze porządki można robić wspólnie z dziećmi, a dzięki temu nauczą się one dbać o czystość. Wszystkie dzieci mogą uczestniczyć w sprzątaniu zabawek, natomiast starsze również w pozostałych czynnościach wykonywanych w ich pokoju.