Jak zmniejszyć zużycie energii cieplnej?

termoizolator ? substancja, materiał albo produkt o małej przewodności cieplnej. Dla materiałów budowlanych pracujących w temperaturach mniejszych od 100 °C za izolatory uznaje się materiały o przewodności cieplnej mniejszej od 0

Jak zmniejszyć zużycie energii cieplnej? rekuperacja gdańsk
Rozbudowanie działania systemu grzewczego może przynieść spore oszczędności, jedną z ciekawych opcji jest . Co musisz wiedzieć o bilansie cieplnym?

Izolatory ciepła

Izolator termiczny, termoizolator ? substancja, materiał albo produkt o małej przewodności cieplnej. Dla materiałów budowlanych pracujących w temperaturach mniejszych od 100 °C za izolatory uznaje się materiały o przewodności cieplnej mniejszej od 0,1 W/(m?K). W technice wysokich temperatur nawet do 10 W/(mK).

Dobrymi izolatorami ciepła są wełna celulozowa, styropian, wełna mineralna, cienka warstwa suchego powietrza.

Z materiałów litych za izolatory ciepła uznaje się także drewno.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Izolator_ciepła


Rekuperacja ciepła

Ogrzewając dom standardowymi metodami ogrzewania, tzw ogrzewanie CO, mnóstwo ciepła tracimy poprzez spaliny, które ulatują w atmosferę razem z dymem i innymi pozostałościami spalania. jest to dość duże marnotrawstwo, wiec w domach jednorodzinnych montuje się tzw. rekuperatory krzyżowe, które odzyskują ciepło.

W bardziej zaawansowanych systemach stosuje się panele sufitowe oraz instalacje buforujące (magazynujące), które zbierają odzyskane ciepło do późniejszego wykorzystania. Rekuperację stosuje się też do odzyskiwania ciepła ze zużytej wody w celu podgrzania świeżej wody przeznaczonej do dalszego użytku.


Rekuperator- co to jest?

ekuperator ? urządzenie stosowane w systemach wentylacyjnych, które umożliwia rekuperację (odzyskiwanie) ciepła z powietrza wywiewanego z budynku lub instalacji przemysłowej.

Rekuperator jest wymiennikiem ciepła. Do przekazania ciepła z wydmuchiwanego powietrza do nadmuchiwanego stosuje się różne konstrukcje rekuperatorów:

z czynnikiem pośrednim (np. glikol albo freon):
z obiegiem samoczynnym w tym rurka ciepła,
z obiegiem wymuszonym także pompy ciepła
rekuperatory przekazujące ciepło przez przegrodę płytową:
krzyżowe - Powietrze przepływa przez ustawione do siebie prostopadle kanały. W jednym przepływa ciepłe powietrze wywiewane z zew. ogrzewając rząd kanałów z powietrzem z zewnętrza. Sprawność tego typu rekuperatora waha się od 50-70% odzysku ciepła, stosując jednak dwa wymienniki-szeregowo osiągnąć można sprawność do 90%
przeciwprądowe - Kanały powietrza ustawione są równolegle przez co strumień powietrza zimnego skierowany jest w przeciwnym kierunku do ciepłego. Sprawność tego typu rekuperatorów sięga nawet do 95% odzysku ciepła (przy stosowaniu wymienników przeciwprądowych o spiralnym kształcie kanałów)
W niektórych instalacjach wentylacyjnych rekuperatory zastępuje się regeneratorami, zmieniającymi styczność z powietrzem wydmuchiwanym i wdmuchiwanym (np. wymienniki obrotowe). Dzięki temu uzyskuje się również możliwość odzyskiwania pary wodnej.

Rekuperacja umożliwia ograniczenie strat ciepła spowodowanych wentylacją budynku. Rekuperator umożliwia zmniejszenie o 80% energii potrzebnej do ogrzania nawiewanego powietrza.

Stosowanie rekuperacji w nowych obiektach budowlanych jest obowiązkowe w budynkach przeznaczonych na pobyt 100 lub więcej osób (20m3/h na osobę) lub o wymianie powietrza w wentylacji mechanicznej powyżej 500m3/h.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rekuperator