Kilka słów o wodzie, ekologii i oszczędzaniu

u używającego wody - czyli pralek i zmywarek. Jednak jeśli leżą na nam sercu kwestie ekologiczne, powinniśmy się zastanowić nad tym, jakich detergentów używamy. Tak naprawdę jedynymi z bardziej szkodliwych dla przyrody, są pro

Kilka słów o wodzie, ekologii i oszczędzaniu Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Kwestia ekologii

Współczesny sprzęt AGD jest całkiem energooszczędny. Dotyczy to również sprzętu używającego wody - czyli pralek i zmywarek.

Jednak jeśli leżą na nam sercu kwestie ekologiczne, powinniśmy się zastanowić nad tym, jakich detergentów używamy. Tak naprawdę jedynymi z bardziej szkodliwych dla przyrody, są proszki do prania. Znajdują się w nich chociażby fosforany, które powodują rozrost glonów, co może spowodować małą ekologiczną katastrofę.


Oszczędzanie się opłaca

Płacisz za dużo za wodę i myślisz, jak by tu oszczędzić? Jest kilka łatwych sposobów.

Jednak jeśli zużycie wody wydaje ci się zbyt duże, skontroluj czy gdzieś ona "nie ucieka" bokiem, lub czy ktoś jej... "nie pożycza". Zdarza się także, że rachunek nie jest prawidłowo naliczony przez przedsiębiorstwo wodociągowe.

Ale jeżeli wszystkie instalacje są szczelne i woda nie odpływa sobie do cudzego kranu, to trzeba jeszcze skontrolować kilka rzeczy.

Miejscem gdzie bardzo dużo wody zużywamy jest toaleta. Skontroluj, czy masz oszczędną spłuczkę, lub czy może woda ucieka do muszli cały czas? To dość często się niestety zdarza. Mechanizm spłuczki nie jest zbyt drogi, można go założyć samodzielnie. W najgorszym razie, trzeba niestety kupić sobie nowy sanitariat.

Istotna jest także sprawność i energooszczędność urządzeń AGD - pralki i zmywarki. Dobra zmywarka zużywa zauważalnie mniej wody, niż poszłoby przy ręcznym zmywaniu. Pralka powinna posiadać automatykę ważenia, dzięki czemu dopasuje ilość wody do ilości prania.


Urok drewnianych domów

W takich miejscowościach, jak podwarszawski Otwock, mocno rozwinęła się architektura drewniana w minionych epokach. Architektura drewniana jest jednak wyjątkowo podatna na negatywne działanie warunków atmosferycznych, dlatego elementy drewniane powinny być regularnie wymieniane. Nie da się jednak ukryć, że część budynków, choć przetrwała do dnia dzisiejszego, popada w ruinę. Nie wystarczą remonty elewacji, ale dogłębne renowacje. Drewno, które nie jest odpowiednio konserwowane, może próchnieć i psuć się ? właśnie z tego powodu, należy nawiązać współpracę ze specjalistami, którzy doradzą, w jaki sposób poradzić sobie z pielęgnacją starych budynków. Architektura drewniana ma jednak swój oryginalny styl, którego nie da się powtórzyć. Doskonałym przykładem jest właśnie otwocki Świdermajer, projektowany przez słynnego Michała Andriollego. Budynki te nadal mogą być zamieszkiwane przez rodziny, jeśli zostaną odpowiednio przygotowane. Podstawą jest więc dokonanie dociepleń budynków, ponieważ drewniane domy są o wiele zimniejsze.