Nowoczesność i ekologiczne rozwiązania - fotowoltaika

o ogniwa krzemowego nie przekracza 0,6 V, a moc osiąga wartość od 1 do 2 W. Dla zastosowań praktycznych wymagane jest znacznie wyższe napięcie elektryczne, dlatego właśnie pojedyncze ogniwa łączy się ze sobą tworząc w ten sposób m

Nowoczesność i ekologiczne rozwiązania - fotowoltaika fotowoltaika montaż poznań

Moduł fotowoltaiczny

Moduł fotowoltaiczny - układ połączonych szeregowo lub szeregowo-równolegle ogniw słonecznych.

Maksymalna wartość generowanego napięcia dla pojedynczego ogniwa krzemowego nie przekracza 0,6 V, a moc osiąga wartość od 1 do 2 W. Dla zastosowań praktycznych wymagane jest znacznie wyższe napięcie elektryczne, dlatego właśnie pojedyncze ogniwa łączy się ze sobą tworząc w ten sposób moduły fotowoltaiczne.

W większości modułów fotowoltaicznych materiałem półprzewodnikowym jest krzem w postaci płytek monokrystalicznych lub polikrystalicznych. W związku z ograniczoną globalną dostępnością krzemu oraz rosnącym popytem na ten surowiec, zwiększa się produkcja modułów fotowoltaicznych cienkowarstwowych, do produkcji których jest używany krzem amorficzny, diselenek indowo-miedziowy oraz tellurek kadmu. Technologia cienkowarstwowa charakteryzuje się tym, że mocno redukuje się zużycie wykorzystanych w niej materiałów, a całość modułu jest zbudowana z jednego ogniwa1.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Modu%C5%82_fotowoltaiczny


Wykorzystanie fotowoltaniki w nietypowych budynkach

Nowoczesna fotowoltanika może znaleźć zastosowanie w wielu nietypowych budynkach, także takich, które położone są bardziej na odludziu, a w związku z tym trudniej jest zapewnić stały dopływ prądu do takich budynków. Tymczasem, coraz większa liczba osób stara się opuszczać duże miasta żeby zamieszkać bardziej na odludziu, z dala od codziennego zgiełku. Takie osoby mogą zabezpieczyć się przed przerwami w dostawie prądu dzięki zamontowaniu paneli słonecznych. Takie panele słoneczne służą do przetwarzania energii słonecznej w prąd elektryczny, dlatego mogą skutecznie oświetlać budynek. Dzięki ich zastosowaniu będzie można nie tylko samodzielnie dostarczać prąd do swojego domu, ale też oszczędzać na rachunkach za prąd.


Zastosowanie ogniw fotowoltaicznych w różnych urządzeniach zewnętrznych

Zasady fotowoltaniki mogą znaleźć zastosowanie w nowoczesnym budownictwie. Dzięki temu energia słoneczna może być wykorzystywana do oświetlania i ocieplania różnych budynków. Do tego celu służą ogniwa fotowoltaiczne, które mogą być montowane w postaci paneli słonecznych oraz kolektorów słonecznych. Wspomniane panele słoneczne służą do wytwarzania energii elektrycznej, natomiast kolektory słoneczne do wytwarzania ciepła. Dlatego mogą być one montowane w dużych i małych budynkach, a także w różnych urządzeniach zewnętrznych, takich jak na przykład parkometry. W związku z tym ogniwa fotowoltaiczne pozwalają na tworzenie ekologicznych miast oraz na zaprowadzanie oszczędności w gospodarstwach domowych i całych miastach.