Psycholog - kiedy może Ci pomóc?

całe lata. Wszystkie działania podejmowane przez psychoterapeutów nakierowane są na poznanie przyczyn problemów występujących u pacjenta oraz na ich rozwiązanie na płaszczyźnie psychologicznej. Takie oddziaływanie powinno skutkow

Psycholog - kiedy może Ci pomóc? psychoterapia Kraków

Oddziaływanie psychoterapeutyczne

Działania psychoterapeutyczne prowadzone są według ściśle określonych reguł i posiadają pewne mechanizmy, które zostały już dobrze sprawdzone przez całe lata. Wszystkie działania podejmowane przez psychoterapeutów nakierowane są na poznanie przyczyn problemów występujących u pacjenta oraz na ich rozwiązanie na płaszczyźnie psychologicznej. Takie oddziaływanie powinno skutkować podjęciem przez niego działań prowadzących do stopniowego rozwiązywania trudności występujących w jego życiu. Poddawanie się kierownictwu psychoterapeutycznemu z założenia prowadzi więc do odzyskania pełnej kontroli nad życiem i podejmowania w pełni przemyślanych i odważnych decyzji. Dlatego przyjmuje się, że terapia psychoterapeutyczna powinna być prowadzona tylko przez okres, w którym jest niezbędna.


Udana psychoterapia

Wysokiej jakości psychoterapia cechuje się tym, że potrafi w krótkim okresie czasu wpłynąć na poprawę stanu psychicznego osoby uczestniczącej w sesjach. Prawdziwym sprawdzianem odbytej psychoterapii jest gotowość pacjenta do zmiany jego życia i podejmowania lepszych decyzji życiowych niż wcześniej. Pewna stabilność emocjonalna i pełna chęć do życia oraz zdolność trzeźwej oceny sytuacji powinny być pewnymi wyznacznikami zachowania osoby, która przeszła skuteczną psychoterapię. Ważne jest również to, aby pacjent był w stanie w momencie wybranym przez jego psychoterapeutę zrezygnować z dalszych sesji i nie zwracał się do niego z prośbą o pomoc w rozwiązaniu jakichś problemów. To będzie świadczyło o jego samodzielności.


Znane definicje psychoterapii

Najprościej rzecz ujmując można stwierdzić, że psychoterapia jest pomocą udzielaną osobie, która znalazła się w trudnej sytuacji osobistej poprzez umiejętnie prowadzoną z nią rozmowę nakierowaną na poznanie wszystkich jej uczuć i mechanizmów reagowania na bodźce. Najczęściej pojawiające się opisy psychoterapii podkreślają, że specjalista prowadzący terapię powinien stanowić wsparcie dla osoby przez siebie kierowanej, ale nie może stawać się jej przyjacielem zachowując dystans do jej problemów i pełen profesjonalizm. Trzeba przyznać, że poglądy na psychoterapię bywają bardzo różne, jednak obecnie w przeważającym stopniu są one pozytywne i podkreślają, że chodzenie do psychoterapeuty pozwala czasami uniknąć poważniejszych problemem ze zdrowiem.